ATP WTF

16.11.2014


Byli jsme při tom: ATP World Tour Finals. Každoroční vrchol sezóny v londýnské O2 aréně a naše postřehy ze 3 hracích dnů.


 

Byli jsme šťastnými majiteli vstupenek na závěrečné 3 dny, kdy se dohrávali skupiny a rozhodovalo se tak o postupujících do semifinále. Ve všech z těchto 3 dnů jsme měli přístup do haly na odpolední i večerní program. První částí každého z programů byla vždy čtyřhra a až poté nastupovali nejlepší singlisté. Každý den tak byly k vidění 4 zápasy, které mezi sebou sváděli opravdu jen ti nejlepší, které prověřila dlouhá sezóna s celkovým počtem 64 turnajů, konaných v 31 zemích.

Na každého musela dýchnout atmosféra vrcholné sportovní akce již poté, co se jakýmkoli způsobem dopravil do okolí O2 Arény. Velký billboard všech účastníků závěrečného podniku sezóny nešel přehlédnout, každému z hráčů byl nadále věnován jeden ze sloupů, které lemovaly příchozí cestu do arény.

ATP World Tour Finals se v této hala konalo poprvé již v roce 2009. Pořadatelé této akce mají nelehký úkol, kapacita haly je až 20 000 diváků, tento počet diváků se však může až zdvojnásobit když vezmeme v úvahu fakt, že lístky na dopolední a večerní program se prodávají odděleně. Pořadatelství, veškeré zázemí a doprovodné služby hodnotíme velice kladně. Tento závěrečný podnik sezóny je pověstný tím, že v průběhu utkání se celá aréna setmí a kurt je jediné co je osvětlené. Pokud přidáme opravdu propracované efekty při nástupu hráčů a zvukový doprovod, je to skutečně velká show.

Tento ročník byl však také ve spoustě aspektů jedinečný a od těch předcházejících se odlišoval především v jednoznačnosti zápasů a díky tomu také relativně velice krátkými časy odehraných zápasů ve dvouhře. Zde zmiňované jednoznačné zápasy dvouher, které jsme měli možnost vidět: Berdych-Čilič, Djokovič-Wawrinka, Federer-Murray, Djokovič-Berdych. U některých z nich se délka zápasu dokonce nepřekulila ani přes jednu hodinu. V těchto zápasech byl mezi hráči opravdu velký výkonnostní rozdíl. Díky tomu, že se jedná opravdu o hráče top 10 tak všichni čekali vyrovnanější boje. To je ale tenis. Vzácně vyrovnané byly naopak utkání ve čtyřhře. Systém No AD (v případě shody jeden rozhodující míč) spojený s rozhodujícím super tiebreakem místo 3. setu nutí hráče bojovat až do posledního míče. Pokud jsme zmiňovali, že ve dvouhrách byly velké rozdíly ve výkonnosti a v aktuální formě tak ve čtyřhře bylo všech 8 páru velice vyrovnaných a o osudu zápasů rozhodovalo ve většině případů pár míčů.

Sečteno, podtrženo. Vidět na živo v akci hráče světové desítky, mít možnost je sledovat při tréninku (např. Federer-Edberg), v kombinaci s opravdu s nádherným prostředím O2 Arény na Vás zapůsobí. Z Londýna jsme si odvezli spoustu zážitků, ale také hodně námětů do další práce.



Autor: SwingAnalyst